Hall of Honor 

2012
Cameron Levins
Vaughn Alvey
Noelle Pikus Pace
Arnie Virtarbo
Trina Lowry - Spirit of the Games Award

2011
Morgan Warburton
Dana Miller
Ron Abegglen
Paula Newby-Fraser
Travis Hess - Spirit of the Games Award

2010
Bob Tate - USG Staff
Steven Holcomb - USA Olympian
Shauna Rohbock - USA Olympian
Lindsey Anderson - USA Olympian
Major General Brian Tarbet - Distinquished Service Award
Tiffany Smith - Spirit of the Games Award

2009
Cody Wright
The Jazz "Bear"
Amy Christiansen Palmer
Aubrie Haymore - Spirit of the Games Award

2008
Sateki "Reno" Mahe
Julie Krommenhoek
Demar "Bud" Bowman
Evan Excell
Porter Ellett - Spirit of the Games Award

2007
David Barnes
Richard Barnes
Debra Clark
Larry H. Miller

2006
Michelle Lewis, All American Volleyball Player
Chad Lewis, National Football League
Richard Carling, Marathon Runner
Steve Lunt, Administrator, Founder of "Coaching Factory"
Steven Bennion, Administrator, Chairman of the USG Board of Commissioners
Merlin Olsen, National Football League Hall of Famer

2005
Joann Reeve, NJCAA Volleyball Coach's Hall of Fame
Gary Webb, Sports Writer
Kyle Whittingham, Football Coach
"Hot Rod" Hundley, Sports Braodcaster, Voice of the Utah Jazz

2004
Robbie Bosco, National Football League Quarterback
Eric Houle, Outstanding Track & Field and Cross Country Coach
Bruce Hurst, Major League Baseball Pitcher
Tiffany Lott-Hogan, Olympic Track & Field Athlete
Herb Nakken, All American Football Player

2003
Dr. Rodney Brown, 1997 USA Track & Field Outstanding Male Track Athlete
Matt Cannon, Football (SUU)
Todd Christensen, Football All American(BYU)
Mary Nickles, KUTV, Volleyball(Utah Predators)

2002
Stuart Jones, SUU Administrative Director USG
Reece Stein, KUTV Sports Reporter
Tristan Gale, 2002 Olympics Gold Medalist (Skeleton)
Rulon Gardner, 2000 Olympic Gold Medalist (Greco-Roman Wrestling)

2001
Spencer Eccles, Athlete, Philanthropist (Utah) 
Kathryn Berg, NCAA Administrator (SUU) 
Richard Hansen, Baseball Coach (Smithfield Blue Sox) 
Alma Richards, First Utah Olympic Gold Medalist (Track) 
Tom Chambers, NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION All-Star MVP (Utah)

2000
Frank Layden- NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION Coach/Administrator (Utah Jazz) 
Dave Schulthess- Sports Information (BYU) 
Lori Parrish Salvo- Multiple Sport Athlete (Utah) 
George Sluga- Basketball, Coaching (Bingham High)

1999
Jamal Anderson – NFL Super Bowl (Utah) 
David Houle – Track & Field, Basketball Coach (Mountain View High) 
Clarence Robison – Track & Field Athlete, Coach (BYU) 
Boyd Simms – Soccer Administrator (Posthumously, USG) 
Natalie Williams – WNBA (Utah Starzz), Volleyball (UCLA)

1998
Thurl Bailey – National Basketball Association (Utah Jazz) 
Betty Clark – Coach & Administrator (Provo High) 
Doug Padilla – Track Olympian (BYU) 
Bob Temple – Broadcast Media (KUTV2) 
Glen Tuckett  - Baseball Coach, Athletic Director (BYU)

1997
Ty Detmer – NCAA Heisman Trophy Winner (BYU) 
Elaine Elliott -  Basketball Coach (Utah) 
Paul James – Sportscaster (KSL-BYU Sports) 
Gerald Sherratt – USG Founder
Ann Valentine – Coach (BYU)

1996
Mark Eaton – National Basketball Association (Utah Jazz) 
Steve Johnson – Cycling
Dick Rosetta – Sports Columnist (Salt Lake Tribune) 
Holly Cook-Tanner – Figure Skater
Dave Wilson – Administrator (Utah Jazz)

1995
Shawn Bradley - National Basketball Association (BYU) 
Susan Christiansen –Utah Recreation & Parks Association
Ed Eyestone –Track Olympian (BYU) 
Dale Murphy – Major League Baseball MVP (Atlanta Braves) 
Rich Wilson – USG Founding Executive Director

1994
Steve Young – NFL Super Bowl MVP (BYU) 
Tom Welch – Sports Administration (SLOC) 
Lu Wallace - Coaching
Bill Marcroft –Sportscaster (Voice of the Utes) 
Paul Cummings – Track Olympian (BYU)

1993
Glen L. Beere – Administrator (Utah High School) 
Norma Carr -Softball
Richard George – Track & Field
Rex Layne - Boxing
Karl Tucker – Golf Coach (BYU)

1992
Jack Gardner – Basketball Coach (Utah) 
Marv Hess – Wrestling
Gifford Nielsen – NFL Football (Houston, BYU) 
Denise Parker – Archery Olympian
Fred Sanford – Baseball
Stan Watts – Basketball Coach (BYU)

1991
Don Fullmer – Boxing
Art Hughes – Basketball
Rulon Jones – NFL Football (USU) 
Blaine Lindgren – Track & Field Olympian (Utah) 
Robynn Masters – Swimming
Harold “Hack” Miller – Basketball

1990
Rex Berry
Walt Brooks – Multi-sport Coach, Athlete
Ed Eliason – Archery Olympian
Warren “Butch” Latey – Softball
Missy Marlow – Gymnastics All-American (Utah) 
Boyd Pexton – Bowling (Utah)

1989
Annette Cottle – Volleyball All-American (USU, Utah) 
Harry R. James – Tennis (Utah) 
Ralph Roylance – (USU) 
Marion Tree – Football (BYU)

1988
Wilbur Braithwaite – Basketball Coach (High School) 
Lavell Edwards – Football Coach (BYU) 
Henry Marsh – Track & Field
Ralph Maughan – Track & Field
John Mooney – Sports Writer Salt Lake Tribune
Tracey Tanner-MacDonald – Tennis

1987
Jay Don Blake – Golf
Robert D. Carlson – Wrestling (USU) 
Arnie Ferrin – Basketball (Utah) 
Jay Lambert – Boxing (Granite High) 
Vernon Law – Baseball (Pittsburgh Pirates) 
Elaine Michaelis – Volleyball (BYU) 
Don B. Reddish – Swimming (Utah) 
Budd Rose – Archery
Ann Slattery – Bowling (SLC)

1986
Cordell Andersen – Wrestling (USU) 
LaDell Andersen – Basketball Coach (USU
Distinguished Service Award
1986 - Mary Jensen, Boxing
1987 - Greg Marsden, Gymnastics